Uzman İsimden Korkutan Uyarı: “Tokat’ta Kaçış Yok, Mutlaka Olacak!”

Tokat’ta saat 18.11’de meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem, Ankara’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda çevre şehirde hissedilirken, vatandaşlar iki gün içerisinde meydana gelen art arda 3 deprem ile büyük bir paniğe kapılmış durumda.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 şehirde yıkıma neden olan depremlerin etkisinden Türkiye henüz tam anlamıyla kurtulamamışken, yeni bir deprem paniği Türkiye’nin her bölgesinde korku ve endişeye yol açarken, Doç. Dr. Mehtap Aras, sarsıntılar hakkında Tokat’a ilişkin önemli uyarılar yaptı.

Aras, bölgede beklenen büyük depremin muhakkak olacağını belirterek, yapılması gereken adımları şu şekilde sıraladı:

“4.7 büyüklüğündeki deprem şiddetli değil, dışarı çıkmamız gerekmiyor. 6 büyüklüğündeki depremde dışarı çıkmalıyız” şeklindeki düşünce tarzının yanlış olduğunu dile getiren Mehtap Aras, tedbir amaçlı herkesin bulunduğu yeri terk etmesi ve yetkili kurumların açıklamalarına göre yeniden evlerine dönülmesi gerektiğini söyledi.

“6 İLE 7.2 ARASINDA BİR BÜYÜKLÜKTE DEPREM MUTLAKA OLACAK”

Tokat ili içinde olması beklenen büyük bir deprem olduğunu söyleyen Doç. Dr. Aras, bu depremin büyüklüğünün 6 ile 7.2 arasında bir büyüklükte olabileceğini söyledi. Ancak olası büyük depremin yerini ya da tarihini söylemenin mümkün olmadığını belirten Mehtap Aras, bu depremin 5 yıl sonra da olabileceğini, 3 gün sonra da olabileceğini söyledi.

AFAD-RED diye bir simülasyon programı olduğunu söyleyen Mehtap Aras bu programın yaptığı hesaplamaya göre Tokat’ta 6 ile 7.2 arasına bir depremin beklenebileceğini söyleyerek Tokat’ta yaşayan vatandaşların tedbir alması gerektiğini vurguladı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir